Sosyal Medya’da Markalar ve Meslek Kolları

Markalar sosyal mecraların pratik, çok yönlü ve rengarenk dünyasını çok sevdi! Sosyal Kanallar üzerinden düzenlenen yarışmalar, kampanyalar ve ürünlerin çeşitli yaklaşımlar kullanılarak tanıtımlarının yapılması yeni meslek kollarının oluşmasına neden oldu.

İstanbul’da ağırlıkta bulunan bincelerce dijital ajans kuruldu. Gençler bu sektörü sahiplendi ve çok sevdi. Sizlere, bu sektörde çalışan meslek kollarının iş tanımlarından bahsedeceğim.

Sanat Yönetmeni (Art Director), bir tık daha büyült bir tık daha küçült, o resim olmamış bunu koyalım, typo hatası var v.b revizyonlar karşısında çıldıran, “ben sanatçıyım”, “proje yokmu?”, “verin çizim yapalım” kafasını yaşayan genellikle Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olmuş, deli dolu insanlardır.

Metin Yazarı (CopyWriter), “ben istesem her şeyi yazarım”, “gözümden hiç bir şey kaçmaz”, “mükemmel dilbilgisi kullanırım”, “acayip kreatif bir insanım” kafalarını yaşayan ancak günün sonunda kendilerini sosyal medya postu yaparken bulan şirin insanlardır.

Uygulamacı, boyutlandırma, şekillendirme yapan, photoshop kullanım hızı gözleri kör eden hayret verici insanlardır.

Hareket Yönetmenleri, 3D çizimler, video montajlar, modelleme v.b uçuk kaçık her şeyi yapabilen çok havalı programlar kullanan süper ötesi insanlardır.

Yazılımcı (Developer), iletişim kurma kabiliyetleri bir hayli zayıf olan ancak olduğu gibi kabullenilebilirse sevilesi insanlardır. Kendi aralarında konuştuklarında neyden bahsettiklerini kavramak zordur.

Sosyal Medya Uzmanı (Social Media Specialist), topluluk yöneticisi, sosyal medya uzmanı, sosyal medya yöneticisi gibi pek çok farklı ünvanları vardır. Genellikle görevleri, sayfaları çoşturan içerikler oluşturmak ve bu içeriklerin moderasyonunu yapmaktır.

Account Manager (Hesap Yöneticisi), gelen vurur giden vurur, kendini yönetici gibi hissedemeyen ancak yönetici olduğu iddia edilen müşteri ile ajans arasında kalmış acınası insanlardır. Elçiye zeval olmazmış 🙂

Gurup Head & Direktörler, hesap ve kreatif tarafların başlarında bulunan kimseledir. Büyük sorumlulukları vardır. Deli çıkabilirler, deli olmayanları da candandır, içtendir.

Çekirdek kadronun dışında ajansların büyüklüğüne ve çalışma sistematiğine göre pek çok farklı meslek grubu mevcuttur.

Bir sonraki yazımda bu insanların yaşamlarından kesitler sunacağım.

Sağlıcakla kalın 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s